Доба. Година. Хвилина. Секунда. Визначення часу за годинником.
Математика 3 клас
Коваленко Наталія Вікторівна
Вчитель початкових класів
КЗ Обухівська загальноосвітня
школи №1 І – ІІІ ступенів
Дніпровського району
Дніпропетровської області
Мета: ознайомити учнів зі співвідношеннями між одиницями часу; навчати визначати час за годинником; формувати навички обчислень, використовуючи таблицю множення; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати бажання берегти час.
Обладнання: ноутбук, проектор, ілюстрації казкових персонажів.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань (слайд №3)
2.1. Каліграфчна хвилинка (3, 5)
2.2. Усний рахунок
16 + 8 34 – 10 44 + 10 8 * 6
+ 12 : 6 : 6 - 12
: 6 * 5 + 8 : 4
3. Повідомлення теми уроку (слайд №4)
- Смурфики потрапили до чужого міста, їм дуже хочеться поврнутися до рідної домівки. Для цього треба зібрати чарівні інгрідієнти, але у них дуже мало часу.
3.1. Відгадування загадки (слайд №5)
Справно йде, хоч ніг немає,
«Цоки-цок»,— усім співає.
І секунди, і хвилини
Нам рахує він щоднини. (Годинник)
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати з одиницями часу та вчитися визначати час за годинником.
4. Робота над темою уроку
4.1. Підготовча робота (слайд №6)
— Назвіть одиниці вимірювання часу від найбільшої до найменшої: година, доба, століття, місяць, рік, тиждень, секунда, хвилина.
4.2. Пояснення нового матеріалу (слайд№7)
— Ранок, день, вечір, ніч складають добу.
— За чим визначають час? (Час визначають за годинником.)
— 1 секунда — це час, за який ми зазвичай вимовляємо назву двоцифрового числа.
— Скільки обертів за добу робить годинна стрілка? (За добу годинникова стрілка робить два повних оберти.)
— Скільки обертів за добу робить хвилинна стрілка? (Хвилинна стрілка робить повний оберт за 1 годину, тобто 24 оберти.)
1 доба = 24 години
1 година = 60 хвилин
1 хвилина = 60 секунд
— Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, піскові, сонячні, водяні, маятникові)
4.3. Практична робота (слайд №8)
Визначення часу за годинником
— Запишіть, скільки годин і хвилин показує кожний годинник.
— Котру годину показуватиме кожний годинник через 10 хвилин; через 20 хвилин?
4.4. Бесіда «Кожну хвилину бережи»
— Поясніть, як ви розумієте прислів’я: «Зробив діло — гуляй сміло».
Фізкультхвилинка (слайд №9)
5. Розвиток математичних знань
5.1. Робота над задачею (с. 27, завдання 169)
5.2. Усне виконання завдання (робота за макетом годинника) (слайд №10)
5.3. Самостійна робота (слайд №11)
Обчисліть значення виразів, у яких останньою є дія віднімання.
72 – 5 • 8 (60 – 40) : 4 6 • 7 – 42
32 – 7 + 844 – (7 + 17)
18 : (12 – 9)
5.4. Творча робота над задачею (с. 27, завдання 171) (слайд №12)
2 • 6 = 12 (грн)
12 : 2 = 6 (з.)
12 : 6 = 2 (грн) — ціна одного зошита
5.5.. Завдання з логічним навантаженням (с. 27, завдання 170) (слайд №13)
6 • (4 – 2) = 12
45 – (10 – 7) = 42
18 : (3 • 2) = 3
(6 – 2) • 3 = 12
(50 – 25) : 5 = 5
(18 : 3) • 2 = 12
6. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Скільки годин має 1 доба? 2 доби? 3 доби?
— Скільки хвилин у годині? у 2 годинах? в 1 годині 20 хвилинах?
— Скільки секунд у хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?
- Молодці! Ви зібрали всі інгредієнти, щоб наші друзі повернулися в рідний край.
7. Домашнє завдання
С. 27, завдання 172; 173.